İletişim 0 (332) 352 42 45
info@konyastkplatformu.org.tr
Nişantaşı Mah. Dr. Hulusi Baybal Cad. Sefa İş Merkezi 28/203 ve 204 Selçuklu/Konya
Konya Stk Platformu Başkanı Adem Ceylan: Bu Saldırgan Kitleyi Çok İyi Tanıyoruz || Konya STK Platformu

STK Platformu Başkanı Âdem Ceylan, Cuma hutbesinde okunan "Cuma: Haftalık Bayram Günümüz" konulu hutbenin Türkiye'de kimi kesimlerce eleştiri konusu edilerek DİB'e ve DİB Başkanı Ali Erbaş’a saldırıya dönüştüğünü ifade ederek bu saldırıyı şiddetle kınadıklarını söyledi. 

"Bu saldırgan kitleyi çok iyi tanıyoruz"


Konuyla ilgili açıklama yapan STK Platformu Başkanı Âdem Ceylan şu ifadelere yer verdi: “Türkiye kamuoyu olarak bu saldırgan kitleyi çok iyi tanıyoruz. Türkiye toplumu ne zaman milli, manevi ve dini değerleriyle buluşsa bu kesim inlerinden çıkar ve 28 Şubat döneminde zirve yapmış çirkefliklerini yine ve yeniden sergilerler. Saldırganlık bunlarda, maalesef tevarüs eden bir davranış halini almıştır. Oysa,  düşünce, vicdan ve din özgürlüğü konusu bu laikçi kesimin de mütemadiyen referans aldığını iddia ettiği uluslararası sistemin de garanti altına aldığı bir konudur. Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinin 9. Maddesi bu özgürlüğü düzenlemiştir. Maddenin 1. Fıkrasına göre, herkes düşünce, vicdan ve din özgürlüğüne sahiptir. Bu hak, tek başına veya topluca, aleni veya özel olarak ibadet, öğretim, uygulama ve ayin yapmak suretiyle dinini veya inancını izhar veya ifade etme özgürlüğünü de içerir.” 


"Laikçi kesimin Müslümanlar üzerinde tepinmesi anlamsızdır" 


STK Platformu Başkanı Ceylan: "Bugün Türkiye'de, laikçi kesimin çıkardığı gürültünün aksine mağdur edilen bir kitle varsa o kitle, türlü entrikalarla ve tam da o saate ders ve sınavlar koyarak Cuma namazına gönderilmeyen milyonlarca öğrencidir. Hutbede geçen "İş yerlerimizdeki mesai saatlerini, okullarımızdaki ders programlarını Cuma namazının vaktine göre düzenleyelim." cümlesi üzerinden DİB ve DİB başkanına saldırmak, ancak Türkiye laikçilerine özgü bir tutum olsa gerektir. Dini hayat, ister bir kamu gücü olarak devlet, ister başka güç merkezleri olsun bir başkasının lütuf ve ikramına  ihtiyaç duymadan birey ve toplumların yaşaması gereken özgürlük alanlarıdır. Sadece İslam dini müntesipleri değil, tüm dinlerin müntesipleri için bu bir haktır. Bu alanı daraltmaya, sınırlandırmaya hiç kimsenin yetkisi yoktur. Konulacak kurallar, bu özgürlüğün sınırları gözetilerek oluşturulabilir. Konu, hutbede de belirtildiği gibi bu dini edimini yerine getirmek isteyen bireylerin iş ve okul sebebiyle bu özgürlükten mahrum edilmesi konusudur. Laikçi kesimin bu hak ve bu hakkı kullanmak isteyen Müslümanlar üzerinde tepinmesi anlamsızdır. Ne onlara ne de talebi olmayan hiç bir öğrenciye Cuma namazı dayatılmamaktadır. Zaten tartışma konusu hutbede de gitmek isteyenlere dönük rahatlatıcı önlemler alınması ve saat ayarlaması talep edilmektedir. Bize göre bu, gecikmiş bir talep ve verilmemiş, gasp edilmiş bir haktır.  Konya Sivil Toplum Kuruluşları olarak, DİB tarafından hazırlanan ve 04.08.2023 tarihli Cuma hutbesinde okunan "Cuma: Haftalık Bayram Günümüz" konulu hutbeyi, yerinde ve gecikmiş bir hakkın talebe dönüşmesi olarak değerlendiriyor ve destekliyoruz. Milyonlarca öğrenci ve çalışanımızın talebi dillendirilmiştir” dedi

Konya STK Üyeler Tüm Üyeler